Поки триває загальнодержавний карантин, можна поміркувати про шанси команд, які в нинішньому, поки не завершеному сезоні, претендують на підвищення в класі. Спочатку подивимося на відсоток набраних командами (тими, які або виходили до УПЛ, або до плей-офф) очок від максимально можливого. Проаналізували ми останні 10 сезонів. І ось, що вийшло:
| Сезон | Кількість команд у Першій лізі | Команди, що вийшли до УПЛ або до плей-офф | Очки, набрані в Чемпіонаті | Відсоток набраних очок |
|---|
| 2010/2011 | 18 | ПФК "Олександрія" "Чорноморець" | 69 65 | 68% 64% |
| 2011/2012 | 18 | "Говерла-Закарпаття" "Металург" (Запоріжжя) | 84 67 | 82% 66% |
| 2012/2013 | 18 | ФК "Севастополь" "Сталь" (Алчевськ)* | 74 66 | 73% 65% |
| 2013/2014 | 16 | "Олімпік" (Донецьк) | 55 | 61% |
| 2014/2015 | 16 | ФК "Олександрія" "Сталь" (Дніпродзержинськ) | 60 65 | 80% 67% |
| 2015/2016 | 16 | "Зірка" (Кіровоград) | 65 | 72% |
| 2016/2017 | 18 | "Іллічівець" "Десна"** Верес | 81 74 67 | 79% 73% 66% |
| 2017/2018 | 18 | "Арсенал-Київ" ФК "Полтава"*** Верес | 75 72 71 | 74% 71% 70% |
| 2018/2019 | 15 | "Дніпро-1" "Колос" "Волинь" | 67 54 52 | 80% 64% 62% |
| 2019/2020**** | 16 | "Рух" "Волинь" "Минай" "Інгулець" "Оболонь Бровар" "Агробізнес" "Металіст 1925"" | 39 38 37 37 37 37 35 | 68% 67% 65% 65% 65% 65% 62% |
Примітки:
* - команда
"Сталь" відмовилася від підвищення в класі
** - команда
"Десна" не була допущена до участі в УПЛ
*** - команда
ФК "Полтава" відмовилася від підвищення в класі
**** - турнір триває
З наведеної таблиці видно, що за останні 10 сезонів у Першій лізі команді, аби потрапити до вищого дивізіону або отримати право позмагатися у плей-офф за підвищення в класі, необхідно було набрати мінімум 61% можливих очок. Такий результат показав донецький "Олімпік" у сезоні 2013/2014 рр. Максимальний результат (80 та 82%) показували лише три команди: "Говерла-Закарпаття" (82% - сезон 2011/2012 рр.), ФК "Олександрія" (80% - сезон 2014/2015 рр.) та "Дніпро- 1" (80% - сезон 2018/2019 рр.). Підрахувавши, можна вивести середню цифру мінімального відсотка необхідних очок для підвищення у класі або можливості підвищення у класі. Це цифра - 66%. Аби досягти такого результату командам, які хочуть в цьому сезоні піднятися в еліту українського футболу, треба набрати 59 очок. На даний момент наш "Металіст 1925" має 35 очок, тобто 62% від можливого. Для того, аби досягти показнику у 59 очок, нашій команді потрібно набрати ще 24 очки з 33-х можливих. Хоча ця цифра може бути меншою. Якщо розглянути ті сезони, коли виступали 16 або 15 команд, то для того, аби посісти третє місце, командам вистачало: 2013/2014 рр. - 51 очко, 2014/2015 рр. - 57 очок, 2015/2016 рр. - 54 очки та минулий сезон при 15-ти учасниках - 52 очки.
А от, якщо взяти до уваги високу щільність в турнірній таблиці, якої ніколи за всю історію першолігового турніру не було, то мінімум очок для третього місця буде навіть в районі 50-ти. Зараз відставання сьомого місця від першого становить чотири очки, а сьомого від третього - лише два. В сезонах, коли грали 16 команд, ситуація була наступною: 2013/2014 рр. - сьома команда після 19-го туру відставала від першої на 15 очок, а від третьої - на дев'ять, 2014/2015 рр. - відставання сьомої команди від лідера становило 18 очок, від третьої - сім. Нарешті, в сезоні 2015/2016 рр. лідер відірвався після 19-ти турів від сьомої команди на 10 очок, а третя команда випереджала сьому на чотири бали.
Значну роль відіграє і календар матчів команд, які претендують на підвищення у класі. Такими командами вважаються ті, які наразі займають місця з першого по восьме. Отже, розглянемо і цей аспект. Давайте спробуємо проаналізувати, у якої з команд найбільш складний календар у завершальній стадії Чемпіонату. Показником для цього беремо те, кому з претендентів на вихід до УПЛ найбільше доведеться грати з командами з верхньої вісімки. Ось, що виходить: по шість таких матчів в "Оболоні Бровар", "Миная" та "Авангарда", по п'ять - у "Руха", "Волині", "Інгульця" та "Агробізнеса", чотири - у "Металіста 1925". Нашій команді легше всіх, але, звичайно, це лише "на папері".
Ще один нюанс - хто з цих команд буде приймати конкурентів на своєму полі. "Оболонь-Бровар" проведе чотири таких матчі, "Рух", "Минай", "Агробізнес" та "Волинь" - по три, "Інгулець" та "Авангарду" - по дві та "Металіст 1925" - один. Тут легше киянам, складніше - нашій команді.
А ось, як справи з виїздами до конкурентів. Чотири поїздки до конкурентів у "Авангарда", по три - у "Металіста 1925", "Інгульця" та "Миная", по два - в "Агробізнеса", "Руха", "Волині" та "Оболоні Бровар".
Втім, все це - лише теорія, заснована на цифрах, а вони, як відомо, у футбол не грають. Як буде на практиці, подивимося згодом. І не забуваємо, що так звані аутсайдери обов'язково відбиратимуть очки у претендентів на підвищення у класі. Це футбол, де все вирішується на полі. Футбол, за яким всі ми, безумовно, скучили, і який, сподіваємося, незабаром обов'язково повернеться у наше з вами життя!